Kobieta, która zdetronizowała Petru. Kim jest Katarzyna Lubnauer?

149. To liczba, którą Katarzyna Lubnauer i cała Nowoczesna zapamiętają na długo. Właśnie tyle głosów uzyskała posłanka ugrupowania, jednocześnie wyprzedzając Ryszarda Petru w wyścigu o fotel prezesa partii. Od 25 listopada to właśnie ona stała się szefem Nowoczesnej. Kim jest kobieta chcąca zrewolucjonizować Polskę?

Swoje działania na scenie politycznej rozpoczęła w 1993 roku. Na początku kariery związana była z Unią Demokratyczną, po roku dołączyła do Unii Wolności, gdzie była członkinią ostatniego zarządu ugrupowania.

Walka o Sejm

W 2005 roku trafiła do władz krajowych Partii Demokratycznej. Od tego momentu walczyła o wejście do Sejmu. Nie udało jej się to dwukrotnie. Po raz pierwszy w 2001 roku (z ramienia UW) oraz w roku 2005 (już jako członkini PD).

Sukcesem dla Lubnauer okazały się wybory w roku 2015, kiedy startowała już z listy partii Nowoczesna. Zyskała ponad 18,5 tys. głosów i tym samym została posłanką na Sejm VIII kadencji. Ugrupowanie Ryszarda Petru pozwoliło jej rozwinąć skrzydła. 26 kwietnia 2017 została przewodniczącą Klubu Poselskiego Nowoczesnej.

*Zobacz wideo: Kim jest Katarzyna Lubnauer, nowa przewodnicząca Nowoczesnej? *

Polityczny sukces

Jednak dopiero 25 listopada 2017 zdetronizowała dotychczasowego przewodniczącego partii oraz pozostałych kandydatów i została przewodniczącą Nowoczesnej. Kilka dni wcześniej zdobywała poparcie także swoich kontrkandydatów, czyli Kamil Gasiuk-Pihowicz oraz Pawła Pudłowskiego, którzy zrezygnowali z ubiegania się o stanowisko. Ostatecznie Lubnauer w wyścigu pokonała Piotra Misiło i Ryszarda Petru, założyciela ugrupowania.

Czytaj dalej
Kontrowersyjny najem do opodatkowania. Pada argument "sąsiadów"
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić